Vysaďte si vŕbu
Vŕba patrí k naozaj nenáročným drevinám. Na brehoch riek sa pravidelne vyrubujú, pretože sa veľmi rýchlo množia a taktiež ich rast je extrémne rýchli. Tieto vlastnosti však môžeme na svojom pozemku výborne využiť. Z vŕby si môžete vysadiť pokojne aj živý plot, z ktorého sa budete tešiť už po pár rokoch rastu.
Najlepším spôsobom rozmnožovania sú mladé konáriky z dospelého stromu. Ak chcete mať istotu, že vám z odrezkov vyrastie mladý stromček, upleťte akýsi korbáč z viacerých prútikov. V podstate sa môže podobať na ten veľkonočný. Konáriky by mali byť odstrihnuté, alebo odrezané tak, aby v mieste rany ostal pekný a čistý rez. Dávajte pozor taktiež na to, aby ste ich žiadnym spôsobom nepoškodili. Na výber máte tri možnosti zakoreňovania.
- Prútiky vložte do vody a nechajte ich v nej až do doby, keď sa objavia prvé korienky. Následne ich môžete zasadiť do pôdy.
- Prútiky môžete okamžite po odrezaní zasadiť na záhradu. Pri tomto spôsobe však nie je úspech zaručený.
- Tretím a asi najistejším spôsobom je použiť rastový stimulátor. Dostanete ho v podobe prášku, alebo tekutiny. Postupujte podľa návodu na obale.
Ako sme už naznačili vŕba nepotrebuje pre svoj rast žiadne špeciálne podmienky. Práve naopak. Bude sa jej dariť aj na miestach, kde by ste to ani neočakávali.
Hovoríme napríklad o ťažkých ílovitých pôdach, alebo extrémne neúrodnej zemine. Keďže prirodzene rastú najčastejšie na brehoch riek, obľubujú dostatok vlahy.
Najmä prvé roky, by ste ich preto mali zalievať pravidelne a väčším množstvom vody.
Ak im chcete rast trošku uľahčiť, zvoľte ľahšiu hlinitú, alebo pieskovú pôdu. Úplne postačí ak do vykopanej jamy, kam chcete zasadiť prútiky, takýto typ zeminy iba nasypete. To stromčeku pomôže pri počiatočnom raste.
Rýchlejšiemu rozkonárovaniu prospeje, ak budete mladé vŕby pravidelne zastrihávať. Odstraňujte hlavne nové puky, ale iba skoro na jar.