Domáci test vody

Kúpili ste chatu, dom alebo záhradu s vlastnou studňou, ale pochybujete, akú ma kvalitu vody, či je vhodná na používanie. Chcete vedieť ako zistiť ph vody, dusičnany, či tvrdosť vody. Skúste domáci test na rozbor vody. Pomocou domáceho rozboru vody za 1 minútu zistíte, či voda zo studne alebo vodovodného kohútika obsahuje dusičnany, dusitany, tvrdosť vody, pH, chlór. A vy tak získate istotu či voda, ktorú pijete alebo používate na varenie je naozaj nezávadná. Vysoký výskyt dusitanov a dusičnanov ma veľmi negatívny vplyv na ľudský organizmus. Nebezpečenstvo dusičnanov spočíva v tom, že v ľudskom organizme premenia baktérie svojim pôsobením na toxickejšie dusitany.

voda z kohútika

Tie vyvolávajú dusičnanovú methemoglobinémiu, môžu byť príčinou infarktu, zvýšeného krvného tlaku, dokonca môžu spôsobiť k nádorovým ochorením. Optimálna hodnota by mala byť menej ako 50 mg/l. Tvrdá voda vznika usádzanim nadmerného množstva množstva minerálov vápnik aj horčík a ich usádzanie spôsobuje vodný kameň. Vodný kameň ničí spotrebiče, nepôsobí estetický a negatívne pôsobí na naše telo. V najhoršom prípade môže spotrebič úplne zničiť. Prádla prane v tvrdej vode nie je dostatočne vyprane a na dotyk nepríjemné, preto je potrebne pri praní používať aj aviváž a a viac pracieho práška.

vodovodný kohútik

Dokonca aj náklady na vykurovanie sa zvyšujú vďaka vodnému kameňu, ktorý sa usádza vo vykurovacom telese a zapríčiňuje znižovanie životnosti vykurovacích telies. Pleť a vlasy umývané v tvrdej vode pôsobia mdle a bez života. Ideálne pH vody na pitie by malo byť v rozmedzí 6,8 – 7,6. Chlór sa do vody pridáva ako dezinfekcia. Bez neho by voda obsahovalo plno baktérií a vírusov, ktoré majú neblahé účinky na ľudský organizmus. Ak sa však hodnota chlóru vo vode prekročí pôsobí negatívne na tvorbu alergií, ekzémov, či dokonca problémov s potenciou.