Ragby je u nás čoraz populárnejším športom

Pre niekoho veľká neznáma, pre iného životnou láskou a hobby. Často chybne zamieňaný s americkým futbalom a ešte častejšie nepochopeným športom, kvôli jeho tvrdosti. To je ragby (kedysi rugby, dnes zdomácnene ragby). Tvrdý kontaktný šport, ktorý prišiel do celého sveta z Veľkej Británie, konkrétne priamo z Anglicka. Tam sa datuje vznik až do začiatkov 19. storočia.

tým.jpg
 
Tento šport je charakteristický okrem tvrdosti aj svojou loptou. Tá je pre svoj ikonický oválny vzhľad prezývaná aj ako ,,šiška“. So ,,šiškou“ sa hrá na ihrisku dlhom 100 metrov a širokom 70 metrov. Konce ihriska sú označené bránkovými čiarami, na ktorých strede sú umiestnené takisto ikonické a všetkým známe bránky v tvare písmena H. ,,Háčka“ môžeme poznať najmä z filmov, nakoľko sa obdobné používajú aj pri americkom futbale. Hrá sa buď formátom 15 x 15, alebo zmenšenou verziou 7 x 7. Cieľom je položiť ,,šišku“ za súperovu bránkovú čiaru – rukou, alebo streliť gól do bránku tvaru písmena H – nohou.

ragby.jpg
 
Ragby sa od svojich počiatkov rozšírilo takmer do celého sveta a na svojej popularite naberá aj na Slovensku. Hoci bol prvý ragbyový klub na Slovensku založený už v roku 1925, ragby bolo na našom území dlho mŕtvym športom. Kluby väčšinou prežili len pár rokov a chýbala celistvá organizácia či profesionálnejší prístup. Moderné ragby u nás načalo opäť fungovať až v roku 2003, kedy vznikol ragbyový klub Slovan Bratislava a o rok neskôr aj ragbyová únia Slovenska. Aktuálne sa tento chlapský šport dostáva čoraz viac do povedomia a posledných pár rokov naberá na popularite nie len medzi ľudmi, ale dokonca aj dlho absentujúcimi sponzormi. Vďaka tým tímy budujú ako také zázemie a môžu sa uskutočňovať pravidelné ligy a turnaje. Aktívne ragby mužstvá môžeme nájsť v Trnave, Bratislave, Piešťanoch, Košiciach a Žiline. Niektoré majú dokonca aj mládežnické mančafty a svoje zastúpenie nájde v tomto drsnom športe aj ženské pohlavie.