Patchwork

Patchwork predstavuje vec zošitú z malých kúskov rôznych látok.  Môžu to byť vankúšiky, deky, obrusy, alebo iné bytové doplnky, či oblečenie a jeho časti.
 
Táto technika sa začala objavovať v domácnostiach od 11.storočia. Vzhľadom na to, že európske podnebie sa v tej dobe ochladilo, nutnosť použitia posteľných prikrývok vzrástol, a tak sa rozvinula technika zdobenia jednoduchého plátna vytvorením vzoru spolu s vývojom dekoratívneho prešívania. Tradícia patchworku bola neskôr dovezená pútnikmi do Ameriky.

deka
 
Patchwork sa rozšíril najmä počas obdobia veľkej hospodárskej krízy, ako spôsob zužitkovania starého opotrebovaného oblečenia tak, aby ani kúsok nevyšiel navnivoč. Takisto plnil aj určitú spoločenskú funkciu, ženy sa stretávali, spoločne vytvárali prikrývky, rozprávali sa a radili si v rôznych problémoch.
 
Motívy vychádzajú z bežného života, môžu to byť klasické geometrické vzory, vlastné vzory. Postupy sú ľahko zvládnuteľné.

sova
 
Pomôcky
Nie je potrebné mať veľa pomôcok. Na začiatok si zaobstarajte najmä správnu ihlu a niť, pomôže naparovacia žehlička, ktorou rozžehlíte švíky a vyhladíte látku. Ďalšími pomôckami sú špendlíky, kruhový rám, včelí vosk, párač stehov. Pri náročnejších vzoroch vám poslúži aj šablóna, rezačka a podložka.
 
Látky a vzory
Najčastejšie sa pri patchworku používajú látky s rôznymi vzormi. Môžete spolu kombinovať naozaj odlišné vzory a farby, kárované, bodkované, kvetované motívy. Používané látky by mali byť stredne pevne tkané látky, pretože voľne tkané sú slabé, a pevne tkané sú nepoddajné. Pred šitím ich operte v horúcej vode a vyžehlite. Môžete použiť aj vatelín – mäkký vlnitý materiál, ktorý sa vkladá ako výplň medzi spodnú a vrchnú látku.

tkanina
 
Dnes už existujú aj špeciálne látky určené konkrétne na patchwork, šicie stroje, plastové a kovové šablóny. Opäť vznikli kluby šitia patchworku, aj na Slovensku, tak ak máte chuť si tento koníček vyskúšať, neváhajte.