Strečing? Dôležitý alebo nie?

Veľa ľudí pred svojimi tréningmi zabúda na strečing a púšťajú sa do svojich naplánovaných fyzických výkonoch svalovo nerozohriatý a stuhnutý. Strečing je v tréningu jedna z najpodstatnejších vecí. Ale prečo? Pri strečingu sa v svaloch prekrvuje kyselina mliečna, ktorá je dôležitá pre správnu regeneráciu svalov, a pomáha pri svalových horúčkach po namáhavých fyzických výkonoch.

joga

Pred tréningom by sa malo rozhýbať celé telo a zabezpečiť tak prekrvenie kyseliny mliečnej do celého tela. Ak sa vám strečing celého tela nechce robiť, tak sa snažte aspoň rozcvičiť svalové partie, ktoré v daný deň cvičíte. Napríklad pri tréningu pŕs nezabudnite pred samotnými cvikmi poriadne a intenzívne rozhýbať ramená, ktoré sú najviac využívané pri tlakových cvikoch. Samotný strečing pomáha aj ako prevencia zranení a natiahnutých svalov. Pri správne vykonanom strečingu bude aj napumpovanie svalov oveľa efektívnejšie a väčšie ako bez strečingu. Ako strečovať? Strečovať sa dá rôznymi spôsobmi. Či už je to preťahovanie sa s odporovými gumami, alebo rozhýbanie svalov za pomoci vlastného tela až po bicyklovanie. Bicyklovanie je doporučené vykonávať pred aj po tréningu ideálne 5 až 10 minút. Bicyklovanie je hlavne odporúčané pred tréningom nôh. Samotný tréning by sa mal vykonávať v intervale 5 až 20 minút aby sa telo dostatočne zahrialo a bolo pripravené podávať silové výkony.

strečink

Začínajúci cvičenci by mali rozhodne strečing používať pred každým tréningom a to z toho dôvodu že ich telo nie je na fyzické výkony zvyknuté, tým pádom majú silnejšie svalové horúčky po tréningoch. Prekrvenie kyseliny mliečne, už ako bolo spomenuté preto pomáha redukovať bolesť svalovej horúčky, a urýchľuje regeneráciu celého svalstva. Čo sa týka svalových horúčok, pri zlepšovaní fyzickej sily sú potrebné a to z toho dôvodu že po napumpovaní vo svale vznikajú mikrotrhliny ktoré neskôr bielkovinové stavebné zaplňujú tým pádom sa sval stáva objemovo väčší, odolnejší a silnejší.