Viete čo robiť ak vás uhryzne pes?

Čoraz viac ľudí začína chovať vo svojich príbytkoch zvieratá. Najčastejšie ide o psov. Veľké, malé, čistokrvné, kríženci,… týchto štvornohých chlpáčov nájdete na každej ulici. Stále ide ale o zviera, ktoré vás môže pohryznúť. Je jedno či to bolo náhodou, v zápale hry, alebo vás napadol schválne – uhryznutie sa neoplatí podceňovať.

agresivní pes

Prvá pomoc pri uhryznutí.
Nie len pes, ale takmer každé zviera môže na človeka preniesť infekcie a choroby. Besnota je asi najznámejším ochorením, ktoré sa dá takto preniesť. Pokiaľ je pes očkovaný besnota vám nehrozí. Ranu ale tak či tak musíte poriadne vyčistiť a vydezinfikovať. V ústach zvierat žije veľa baktérií, ktoré vám môžu skomplikovať zdravie.

injekce

  • Ranu čo najrýchlejšie vydezinfikujte. Oplachujte ju aj niekoľko minút čistou vodou a mydlom. Hneď potom použite dezinfekciu a dôkladne ju vyčistite. Následne previažte obväzom a vyhľadajte lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou vám nasadí antibiotiká.
  • V prípade hlbšej rany a silného krvácania pritlačte na miesto obväz – vytvorte tlak na ranu a ak sa dá zdvihnite poranenú končatinu (zmiernite krvácanie). Lekára vyhľadajte čo najrýchlejšie.
  •  Ak je uhryznutie len slabé a myslíte si, že žiadne lekárske ošetrenie nepotrebujete ranu sledujte. Pravidelne – pokojne aj každý deň ju preväzujte a dezinfikujte. Ak zbadáte sčervenanie, hnis, opuch, ak vám stúpne teplota vyhľadajte lekársku pomoc.

obvaz
V každom prípade sa pokúste zistiť či je pes očkovaný proti besnote. Aj keď to vyplýva zo zákona, nie každý psíčkar zákon dodržuje.
V prípade, že vás napadol pes, ktorého majiteľ je neznámy (túlavý, zabehnutý,…) vyhľadajte lekára a oznámte mu to. Besnota je ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém a nedá sa vyliečiť. Nakoľko sa v takomto prípade nedá zistiť či zviera bolo proti infekcii očkované  lekár vám injekciu proti nej dá preventívne hneď.