Mobilné domy a k čomu ich využívajú našinci?

Bývanie na spôsob mobilných domov má svoju tradíciu v Amerike, už z minulého storočia. Tam sú tieto „prenosné domčeky“ bežné, no tu si na ne ešte len začíname zvykať. Ale je pravda, že už s nimi zostávame celkom dobre oboznámení a tento trend u nás využívajú najmä mladí ľudia- ani nie tak kvôli „americkej móde“, ako skôr z dôvodu, že v súčasnosti nie je cena rodinných domov, prenájmov a ani malých bytov vôbec prívetivá. Ľudia tak hľadajú najrôznejšie alternatívy, ako by zatiaľ mohli žiť vo svojom- lacnejšie.

mladý pár, bývani

Mobilné domy a ich cenovo prístupné ponuky však nevyužívajú len mladí ľudia, čo sa chcú osamostatniť, ale napríklad aj podnikatelia či menšie firmy, ktoré ich využívajú ako svoje administratívne pracovisko. A nielen to. Na Slovensku, v Čechách a vo väčšine ostatných európskych krajín si mobilný dom spájame hlavne s prechodným, sezónnym sídlom. Teda s priestormi, kam si môžete ísť oddýchnuť napríklad cez letnú dovolenku.

Výhodou mobilných domov je ich prístupnejšia cena a fakt, že sa za vami môžu „dostaviť“ na nejaký konkrétny pozemok, ktorý ste si vybrali ako vaše budúce sídlo. To je rozdiel napríklad oproti prenajatému bytu v paneláku, ktorý vás drží na jednom mieste.

práca s počítačom

Na výber je pritom niekoľko typov mobilných domov- rozdielnych veľkostí a s rozdielnym zriadením. Nedá sa preto presne zadefinovať, či poskytujú len sezónne alebo celoročné bývanie. Záleží to od konkrétneho mobilného domu a jeho vybavenia. Treba pochopiteľne rátať s tým, že tie celoročné sú lepšie zariadené a sú teda aj o niečo drahšie. Preto ak sa rozhodnete investovať do nejakého z týchto mobilných domov, mali by ste vopred vedieť, k akému účelu ho potrebujete a ako často v ňom plánujete tráviť svoj čas. Ak ho chcete využiť napríklad ako sezónne rekreačné sídlo, pokojne sa pri výbere môžete orientovať na tie lacnejšie alternatívy.