Z akých materiálov stavať?

V prvom rade by ste si mali zhodnotiť, či chcete stavať z „klasických“ materiálov alebo sa rozhodnete pre výstavbu drevodomu. Táto je síce rýchlejšia, ale nie každému vyhovujú vlastnosti drevostavby.

mrakodrap

Statika
Každý dom, resp. každá stavba musí spĺňať statické požiadavky, ktoré vám architekt určí. Podľa toho sa môžete rozhodovať medzi materiálmi, ktoré majú rôznu pevnosť.

Izolácia
Tu si musíte zhodnotiť, či chcete postaviť klasický dom s jednoduchým obvodovým murivom, alebo sa rozhodnete pre nízkoenergetickú výstavbu, ktorá musí spĺňať isté parametre. Tým pádom máte možnosť obvodové múry postaviť z klasických tehál s dodatočným zatepľovaním, alebo si vyberiete materiál, ktorý spĺňa aj izolačné požiadavky a vy nemusíte dodatočne zatepľovať.

Vykurovanie
Treba podotknúť, že toto je dôležitý aspekt rozhodovania. Sú materiály, z ktorých ak postavíte dom tak ho dokážete aj rýchlo ohriať. Problém je, že tieto materiály aj rýchlo vychladnú.

Druhou možnosťou sú materiály, ktoré kým ohrejete, spotrebujete väčšie množstvo energie, ale zasa na druhú stranu im dlho trvá kým sa zasa vychladia.
Je na vás ktorú z týchto možností si vyberiete s ohľadom na to, aký typ vykurovania vo svojom dome plánujete mať.

vila

Cena
Samozrejmosťou, na ktorú berie každý z nás ohľad je cena materiálov a práce. Býva zvykom, že pri tenších obvodových múroch nám rastie využiteľná plocha domu, avšak rastie potreba zatepľovani. To všetko nám dvíha náklady na materiál, ale aj na ľudskú prácu. Ak zvolíme cestu hrubých obvodových múrov bez zateplenia, znižujú sa nám tieto náklady, ale znižuje sa nám aj úžitková plocha v dome. Treba zhodnotiť svoje priority a požiadavky a podľa toho sa rozhodovať.
Na toto všetko vám určite radi a ochotne odpovedia architekti a špecialisti, ktorý sa stavbám venujú. Stačí sa nich obrátiť a konzultovať.