Voľný, podstieľkový, alebo BIO. Viete aký je medzi nimi rozdiel?

Každé vajíčko, na ktoré natrafíte v obchode, musí byť označené číslom 0 až 3, respektíve 2, pretože klietkový chov, ktorý bol označený číslom 3, je od roku 2012 v členských štátoch Európskej únie zakázaný. Producenti vajec síce tvrdia, že spôsob, akým sú nosnice chované, nemá žiadny vplyv na kvalitu ich vajec, rozhodujúce je vraj iba krmivo. Avšak každý rozumný človek určite chápe, že ak sliepka v živote nevidela denné svetlo, neurobila viac ako dva kroky a čerstvý vzduch je pre ňu len snom, ani jej vajíčka nemôžu byť zdravé a kvalitné.

slepice
 
Čo nahradilo klietkových chov?
 
Aj keď nie ste v tejto oblasti zbehlí, určite sa k vám dostala informácia o tom, že klietkový chov je ten najhorší. Podľa zákona, musel spĺňať nasledujúce normy. Veľkosť klietky nesmela byť menšia ako 550 centimetrov štvorcových. Pre lepšiu predstavu, papier formátu A4 má väčšiu plochu (v tomto priestore nebola zahrnutá miska na krmivo, či vodu.) No a klietka musela byť vysoká minimálne štyridsať centimetrov.

kohout
 
Po tom, ako bol klietkový chov v EU zakázaný, museli všetci producenti pristúpiť k modernizácii. V súčasnosti prešli na takzvaný obohatený chov. Sliepky sú aj naďalej zatvorené v klietkach a pod umelým osvetlením. Rozdiel je v tom, že musia mať k dispozícii bidlo, hniezdo a podstieľku, v ktorej môžu hrabať. Zväčšil sa aj priestor klietky, a to na 750 centimetrov štvorcových.
 
„Nulka“ je najlepšia
 
Vajíčka označené číslom 0, pochádzajú z BIO chovov. Ten má veľmi prísne normy. Ako príklad však môžeme uviesť niektoré čísla. Jedna nosnica musí mať k dispozícii minimálne štyri metre štvorcové. Zvieratá sú kŕmené BIO krmivami , musia mať voľný pohyb, bidlá, či podstieľku. Žijú jednoducho tak, akoby sliepky žiť mali.
 
Čo jednotka a dvojka?
 
Číslom jeden sú označované vajcia z voľného chovu. Ten je veľmi podobná ako BIO. Hlavný rozdiel je v krmive a menej prísnych kontrolách. Číslo dva predstavuje podstieľkový chov. Sliepky síce taktiež nikdy nevyjú na čerstvý vzduch, sú teda chované vo vnútorných priestoroch, ale na voľno.