Typy psov do bytu

Bývate na byte a chceli by ste štvornohého spoločníka? Dávajte pozor aby ste neurobili chybu pri výbere. Často si ľudia kúpia psa podľa toho, ktorý sa im páči. Nie vždy je však ich voľba úplne správna. Nie sú všetky rasy psov prispôsobené žiť v podmienkach paneláku a veľakrát trpí ako majiteľ tak i pes.

pejsek
 
Niektoré psy sú v podstate lenivci od prírody a nevyžadujú veľa pohybu. Naopak existujú však rasy psov, ktoré vyžadujú aj dlhé hodiny pohybu a skutočne trpia ak im nie je dopriaty. V prvom rade si treba o zvolenom plemene čo najviac zistiť a v prípade, že tento pes naozaj nie je vhodný do bytu, sa s touto skutočnosťou musíme vyrovnať. Zbytočne by sme psa trápili a vlastne aj seba.

štěně
 
Aké plemeno si zvoliť?
 
ČIVAVA je najmenšie plemeno psa, ktoré určite pozná každý z nás. Nevyžaduje veľa pohybu a uspokojí sa s krátkou vychádzkou. Tento psík však nie je tým najpokojnejším plemenom. Je celkom dosť živý a prešibaný. Treba na neho dávať väčší pozor. Dostane sa takmer úplne všade vďaka svojej veľkosti a v prípade, že máte doma deti je potrebné ho o to viac strážiť. Môže im ublížiť, aj keď nie úmyselne.
 
ANGLICKÝ CHRT je v podstate presný opak. Veľkosťou je rozhodne omnoho väčší a pohybu vyžaduje už o niečo viac. Nie však príliš. Stačí mu dlhšia prechádzka raz za deň. Môže sa zdať, že pre jeho veľkosť to nie je úplne ideálny pes do bytu, ale opak je pravdou. Je to plemeno, ktoré sa v byte správa pokojne. Nemá problém žiť v menších priestoroch a k deťom je priateľský. Preto ak máte rady veľké plemená, tento psík je dobrou voľbou.
 
KOKERŠPANIEL je lovecké plemeno psa. To je aj dôvod prečo vyžaduje viac pohybu. Treba s ním aspoň raz za deň ísť na dlhšiu prechádzku a nechať ho riadne sa vyblázniť a vybehať. Má totiž lovecké inštinkty a potrebuje s nimi určitým spôsobom pracovať a preto by mu to malo byť umožnené. Je ale vhodný do bytu. Je pokojný a priateľský. Viaže sa väčšinou na jedného človeka, ktorého považuje za svojho pána, ale dobre vychádza so všetkými členmi rodiny.

buldok
 
Vyššie uvedené plemená sú iba príklady, ktoré sú vhodné ako spoločník do bytu. Samozrejme ich existuje oveľa viac. Dá sa ale povedať, že nezáleží ani tak na veľkosti psa ako na jeho povahe a na jeho potrebách. A práve preto treba zvolenú rasu riadne pred kúpou poznať.