Mobily od Apple- výrazne drahšia, ale poruchovejšia voľba

Z pojmu Apple ide akýsi dojem luxusu a spoľahlivosti a obzvlášť pokiaľ ide o trh s mobilnými zariadeniami. Ale nevyvoláva tento dojem v prvom rade len vysoká cena tejto značky? Ide naozaj o tú najspoľahlivejšiu voľbu? Výsledky nám môžu potvrdiť iný názor.

telegon

Vieme, že okrem „jabĺčkových“ iOS mobilov sú najmä u nás rozšírenejšie skôr cenovo prístupnejšie mobily s operačným systémom Android. Znamená však nižšia cena automaticky nižšiu kvalitu? Nemusí a ako ukážka nám poslúži aj tento prípad. Na trhu s mobilnými zariadeniami sa tak nachádzajú dvaja najväčší konkurenti, mobily s operačným systémom Android a mobily operujúce s iOS, ktoré produkuje Apple. A práve tieto sú na našom trhu považované za niečo extra, sú vzácnejšie na základe ich nižšej dostupnosti, podstatne vyššej ceny, ale aj názorov, že produkty od Apple sú automatickým zaručením kvalitnej a luxusnejšej voľby vo všetkých smeroch.

apple

Operačný systém iOS je skutočne intuitívny, veľmi praktický na ovládanie, pričom každá upgradovaná verzia prináša ešte komplexnejšie riešenia. A čo sa týka vonkajšej stránky týchto mobilných zariadení, donedávna boli považované za spoľahlivú voľbu. Na základe týchto faktorov sme svedkami aj ich vyššej ceny. No možno Vás to prekvapí, ale čo sa týka spoľahlivosti výskumy ukazujú, že mobil od Apple nemusí byť v tomto smere šťastnou voľbou, respektíve existujú spoľahlivejšie alternatívy vo forme bežných zariadení využívajúcich Android. Táto bežnejšia voľba je údajne menej poruchová.

Vyššia náchylnosť k poruchám (až 26 %) sa týka predovšetkým skvelých, no po spomenutej stránke neslávne známych modelov iPhone 6. Možno si pamätáte na viacero neslávnych recenzií poukazujúcu na slabšiu odolnosť ich hardvéru. Z pohľadu poruchovosti sa tento mobil radí momentálne k „víťazom“ na dnešnom trhu, hneď po ňom iPhone 6S Plus, iPhone 7 Plus, iPhone 6 Plus a výnimka Xiaomi Redmi 4.

Naopak mobily operujúce s Androidom majú výskyt poruchovosti na ukážkovo nízkej hladine (3-6 %) a to len pár modelov ako Motorola Moto G Plus, Lenovo K8 Note, Nokia 6 a Samsung Galaxy S7, u iných Android mobilov je poruchovosť na ešte nižšej úrovni.

android

Mobily od Apple využívajú predovšetkým obyvatelia ázijských zemí a Severnej Ameriky, kde sa opäť ukázalo, že viacej porúch je zaznamenaných u vlastníkov tejto značky, než pri užívateľoch Androidu. Výnimku tvorí Európa, ale priznajme si, mobily od Apple sú tu skôr raritou.