Literatúra, na ktorej záleží

Počuli ste už niekedy o tom, že to, čo čítaš, tak taký naozaj si? Dokonca to majú Angličania ako príslovie. „Povedz mi, čo čítaš a ja ti poviem, aký si.“ Je to zaujímavé, no nie? Ale ak si niečo musíte uvedomiť, tak je to to, že nech sa deje čokoľvek, patrí to do kultúry. Literatúra je tak často podceňovaná, že je to priam neuveriteľne smutné a musíte myslieť na to, že nakoniec všetko, čo sa vás týka, sa spája aj s literatúrou. Aj keď si myslíte, že všetko, čo je pre vás vážne dôležité, je aj v literatúre. A je smiešne, že aj keď si myslíte, že niektoré veci nie sú dôležité, práve literatúra je súčasťou našej kultúry a vždy aj bude.

stará kniha
 
Aj keď ste sa niekedy zamýšľali nad tým, prečo je to hentak a iná vec zase inak, musíte s apostaviť za to, že všetko má svoj význam. Verte tomu, že aj keď možno niektoré veci nie sú pochopiteľné pre vás, pre druhých ľudí sú. Keď sme pri tej kultúre, Anna Karenina sa tiež nepáči všetkým ľuďom. Ale tým, ktorým sa páči, ju považujú za históriu a za súčasť kultúry. Pretože kultúra, to nie je len jazyk, to je naše dedičstvo, ktoré nás proste sprevádza na každom kroku.

hodně knih
 
A je to literatúra, hudba, je to divadlo. To všetko patrí ku našej kultúre. A verte tomu, že aj keď si myslíte, že to nie je podstatné a dôležité, nakoniec vy tiež zostarnete, budete mať deti, budete sa chcieť zamyslieť nad tým, prečo sa dialo to a prečo sa dialo niečo iné. A viete, čo sa dá na to jediné povedať? Je to naša kultúra. A verte tomu, že to bude oveľa viac ako niektoré veci, na ktoré ste predtým nemysleli. Pretože buďte verný presne tomu, čo sa vám páči a nad čím sa chcete zamyslieť. Kultúra je možno len slovo, ale tvorí ju toľko vecí, že by sa vám tomu určite nechcelo ani len na malú chvíľu uveriť. Tak na čo vlastne ešte čakáte? Čítajte, pozerajte hudbu, robte všetko, čo sa len dá.