Led žiarovky: Efektívne a úsporné žiarenie

Pravdepodobne už viete, že pre led žiarovky e27 LED Produkt sú tak, ako aj pre všetky svetlá z kategórie LED špecifické veľmi úsporné vlastnosti žiarenia. To je vlastne najznámejší bod, ktorý si pri nich užívatelia zapamätali, pretože pravidelná úspora energií je pre každého oceniteľná. Čo sa týka led žiaroviek, hodí sa ešte spomenúť, že veľkú časť energie premieňajú na svetlo a nie na teplo tak, ako to robili ich predchodcovia.

  • Staré žiarovky preto zvykli byť rozpálené, rozohriate a pri dotyku pálili. Toto sa vám s „ledkami“ nestane, 80 % zo spotrebovanej energie koncentrujú na svetlo, do tepla odvádzajú len zostatkových 20%.

stará žiarovka

Skúsený spotrebiteľ si teraz asi povie, že podobné vlastnosti predsa poskytujú aj úsporné žiarivky, tiež sa nezahrievajú. A áno, to je síce pravda, lenže takýmto úsporným žiarivkám aj čosi trvá, kým sa rozsvietia. Nie je to žiadna katastrofa, plné svetlo po zapnutí nabehne asi po 2 minútach, ale na druhej strane led žiarovka poskytuje okamžitý svetelný nábeh bez čakania. A pritom ani tá sa ako vieme, nemusí rozohrievať. Diódy jednoducho začnú okamžite emitovať svetlo a následne poskytujú neprerušovaný chod žiarenia.

Fakt, že led žiarovka premieňa veľkú časť energie na svetlo a minimalizuje náklady za teplo je ďalším znakom efektívnejšieho a úspornejšieho žiarenia.

žiarovka, lampa

Ak si chcete vybrať niektoré z kategórie led svetiel, potom je vhodné orientovať sa na vlastnosť, akou je teplota svetla či na „teplotu farby“ udávanej v Kelvinoch, ktorá sa podpisuje pod to, ako konkrétne svetlo vyzerá a ako na nás pôsobí. Do každých priestorov môže byť vhodnejšie iné riešenie, najčastejšie je to ale 3000 K, teda v podstate klasické „žlté“ svetlo, veľmi podobné tomu, aké poskytovali klasické žiarovky a na ktoré sme teda zvyknutí.

V opačnom prípade ale môžete zvoliť aj neutrálnu farbu svetla – 5000 K alebo studenú bielu – 6000 K.