Internátny život = finančná prehra: je možné poprieť toto konštatovanie?

Zrejme ste počas posledných dvoch mesiacov letnej sezóny boli zopárkrát decentne vystrašení: môžu za to zrejme konštatovania vašich blízkych, kamarátov či jednoducho iných ľudí, z ktorých však možná väčšina sama neokúsila tento spôsob života. Ich vyjadrenia sa teda nesú na báze neznalosti a zbytočného analyzovania. Obavy, ktoré sa vás z času na čas zmocnia pri hrôzostrašne znejúcich frázach a dedukciách, sa môžu stať v konečnom dôsledku vašou jedinou záhubou.

mince

 A o čom vlastne hovoria? No pravdepodobne, napríklad o osamotení, možnosti stretnutia sa s pochybnými indivíduami alebo o finančných ťažkostiach, ktoré vás v cudzine nového mesta postihnú. Nuž, nazrime do podstaty posledného problému dôkladnejšie.

Ako sa vyhnúť vopred prichystaným obavám?
Hlavne sa za každú cenu nestotožňujme s názormi ostatných. Keď vám váš priateľ adresuje nevkusnú narážku typu „…no som zvedavý, ako to dáš na tom intráku s desiatimi eurami za týždeň…“, nepokúšajte sa jej pripisovať hlbší zmysel. Tým nechcem povedať, aby ste sa nad ňou nepokúšali zamyslieť.

Rozdiel však spočíva vo vašom ponímaní: pokiaľ sa rozhodnete uveriť skutočnosti, že je nemožné vyžiť len v prítomnosti ružovej bankovky behom piatich dní, je pravdepodobné, že sa vám to naozaj nepodarí. A viete prečo? Pretože neúmyselne pokosíte semienko snahy, ktoré by bolo schopné motivovať vás skúsiť to. Práve naopak, pokiaľ sa zamyslíte nad vypustenou frázou vášho kamaráta spôsobom, ktorý vás prinúti pozbierať úsilie a pokúsiť sa o hospodársky vyspelú činnosť, stávate sa vyzretým jedincom, ktorý má stanovenú perspektívu: naučiť sa vkusne hospodáriť s peňažnými prostriedkami.

peněženka

A načo sa zíde také hospodárenie?
Prečo by sme aj mali, že? Odopierať si každodenný pôžitok, komfort, ktorý  by sme s určitosťou mali zaručení doma. Ale pochopme, že ono to nie je o absolútnom odopieraní. Jedinou potrebou je schopnosť premýšľať. Premýšľať o spôsobe, akým vynakladáme s financiami. Ten z nás vykresáva zrelých a finančne gramotných jedincov už vo veku, kedy naši kamaráti nemajú pojem o hodnote peňazí a ich využití.

V konečnom dôsledku, internát by sme mohli zhodnotiť ako miesto, ktoré nás učí základným technikám hospodárenia s peniazmi, taktike určenej na prežitie, a v prípade, že nám naše finančné pohyby nevychádzajú tak, akoby mali, ponúka sa nám tiež možnosť prehodnotiť spôsob narábania s financiami.

jídlo

Sú v takomto prípade suché špagety ako jedno z východísk?
Absolútne nie. Naša sebestačnosť sa prejaví hlavne v prípadoch, kedy sa pokúsime kalkulovať, predvídať a nachádzať najefektívnejšie riešenia kúpy, stravovania či odkladania si peňazí. Výhovorky smerujúce na zlú dobu ale nebudú mať zrejme žiadne opodstatnenie. Záleží od vás!