Ako sa z dieťaťa stane športovec

Všetci súhlasíme s tým, že pohyb a teda aj šport má priaznivý vplyv na vývoj nášho dieťatka. Všetci ale inak chápeme potrebnú mieru športu. Rodičia majú často k pohľadu na túto mieru názor tvorený v závislosti od vlastného vzťahu k športu:

skateboard

  • Rodič športujúci denne má pocit že denne by sa mal venovať športu aj jeho potomok
  • Rodič nešportujúci, alebo športujúci úplne málo, má pocit, že raz týždenne by hádam stačilo sa športu venovať

Iste, vybrala som hraničné prípady ktoré ale plne podporujú teóriu o vplyve rodiča na športovanie dieťaťa-

Kde sa teda dieťa dostane k športovým aktivitám :

  • Doma pod vplyvom okolia
  • V škôlke, škole
  • Pod vplyvom priateľov, kamarátov
  • Pod vplyvom výborných úspechov športovcov

Úspech v športe má vplyv na jeho popularitu ale aj na záujem o neho. Danielu Hantuchovú motivoval úspech Mečířa, Šatan zasa motivoval mnohých začínajúcich hokejistov. Teraz je to Sagan- kto vie koľkých práve on priviedol na bicykel.
Zimné športy vďaka skvelým výsledkom Veroniky Zuzlovej aj Petry Vlhovej, či skvelej Nasti Kuzminovej prilákali zaiste na svahy stovky mladých ľudí. Ak sa aspoň z niekoho z nich stane špičkový športovec- je to ich veľká zásluha. Ak aj nie, už iba samotný fakt, že ľudia sa hýbu, že sledujú dianie v športe je faktom potešiteľným.

miminko

  • Kladná motivácia rodí lásku k športu na celý život

Nič čo robiť iba musíme a nechceme- nerobíme dobre a nerobíme to radi. Pozitívna informovanosť o úspechoch športovcov ale aj o dobrých účinkoch športu na zdravie človeka, vie jednoducho urobiť svoje.

Netlačme teda násilne na deti, že musia športovať. Vytvorme ale v nich pocit, že oni samy chcú sa venovať niektorému druhu športu pretože je to pre nich obohacujúce a vplýva to na ich celkový rozvoj

Učiteľ telocviku má v rukách čarovnú paličku a tiež svojím prístupom k deťom im môže šport znepríjemniť, alebo naopak- ukázať im jeho krásu.