Aj hromadná doprava má svoje výhody

Získanie vlastného auta je jednou z charakteristických znakov osobnej nezávislosti. Auto vám umožňuje ísť prakticky všade kedykoľvek, najmä na miesta, kde je verejná doprava buď nedostupná, alebo nepraktická. Po druhé, umožňuje výrazne znížiť váš čas cestovania. Dostanete všetky výhody osobného auta: súkromie, flexibilitu času a schopnosť ľahko vziať so sebou aj ľudí aj batožinu. Takisto máte slobodu vybrať si auto, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a vašim preferenciám.

cestující

Pre všetky spomenuté výhody väčšina ľudí čoraz viac obľubuje cestovanie vlastným autom. Aj jazda autom má však svoje nevýhody:
Vždy keď šoférujete, prispievate k počtu vozidiel na ceste, čo znamená, že prispievate k zvýšeniu prevádzky. Ďalšou nevýhodou sú náklady na dopravu (palivo, údržba, príležitostné opravy a podobne). V neposlednom rade kúpa vlastného auta predstavuje pomerne veľký škrt cez rozpočet.

Hromadná doprava – výhody
Dobrý a spoľahlivý systém hromadnej dopravy sa považuje za jeden z najlepších známok pokroku v ktorejkoľvek krajine. Hromadná doprava pomôže veľkému počtu ľudí dostať sa z jedného miesta na druhé. Takéto systémy umožňujú prepravu viacerých ľudí za použitia minimálneho množstva zdrojov (napríklad palivo a elektrická energia). Dobrý systém hromadnej dopravy pomáha pri minimalizácii premávky tým, že znižuje počet vozidiel na ceste. Ľudia môžu tiež ušetriť peniaze, pretože všetko, za čo musia platiť, je cestovné. Existuje aj niekoľko situácií, keď je hromadná doprava najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať z jednej oblasti do druhej.

Navyše, pomocou hromadnej dopravy skutočne pomáhate ľuďom získať viac pracovných miest. Podľa Americkej asociácie pre verejnú dopravu sa vďaka verejnej doprave vytvára a udržuje približne milión pracovných miest. Tiež pomáhate k ochrane životného prostredia, nakoľko využívaním MHD sa eliminuje počet áut na cestách.

tramvaj

Hromadná doprava – nevýhody
Samozrejme, ak existujú výhody, existujú aj nevýhody. Dopravná sieť môže byť veľmi obmedzená. V oblastiach, kde je hromadná doprava dobre rozvinutá, to nie je veľký problém, ale to nie je prípad v mnohých lokalitách po celom svete. Ďalšou nevýhodou sú špecifické situácie, v ktorých môže byť využitie MHD veľmi náročné (napríklad cestovanie s deťmi, prepravovanie ťažkej batožiny). Hromadná doprava môže byť preplnená počas dopravnej špičky a nie je možné povedať, s kým budete jazdiť v danom okamihu.

Konečný verdikt
Existujú konkrétne prostriedky na prepravu lepšie ako iné? To je ťažko povedať. Najlepší spôsob, ako sa na to pozrieť, je vidieť, že oba prístupy majú svoje zásluhy. V skutočnosti môže človek využívať oba systémy v rovnakom čase.
Existujú však situácie, kedy je prijímanie hromadnej dopravy najlepším spôsobom, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Všetko závisí od cesty a cieľa.
Nezanevrite vďaka svojej pohodlnosti na hromadnú dopravu.