5 známok, z hľadiska vedy, že začínate starnúť

Takže tu je 5 faktorov, ktoré naznačujú starnúcu osobu.

1. Nakumulované poškodenie DNA
Naša DNA je genetický kód, ktorý prechádza medzi bunkami. Starnutie vedie k zvýšeniu chýb, ktoré sa môžu vyskytnúť v tomto procese. Tieto chyby sa hromadia v bunkách. Tento jav je známy ako genetická nestabilita a je zvlášť charakteristický pre chyby DNA v kmeňových bunkách, z ktorých sa vytvárajú všetky ostatné bunky so špeciálnymi funkciami. Genetická nestabilita môže ohroziť prácu kmeňových buniek. S akumuláciou chýb sa tieto bunky môžu stať rakovinovými.

stařec

2. Chromozómy sa opotrebujú
DNA vlákna majú tipy, ktoré chránia naše chromozómy – niečo ako plastové hadice na konci šnúrok. Nazývajú sa teloméry. Vzhľadom na starnutie sa tieto ochranné nárazníky opotrebujú a chromozómy strácajú svoju ochranu. To znamená, že sú nesprávne reprodukované, čo spôsobuje problémy. Výskumníci spájajú deštrukciu telomer s ochoreniami, ako je pľúcna fibróza a anémia, závažné imunologické ochorenie.

3. Porucha správania buniek
Genetická expresia sa vyskytuje v tele: tisíce génov v konkrétnej bunke určujú, čo môže bunka robiť – či sa môže správať napríklad ako bunka v tele alebo mozgu. Čas a životný štýl ovplyvňujú, ako sú tieto „pokyny“ uvedené. Bunky sa ale nemusia vôbec správať tak, ako by mali.

4. Bunky prestávajú aktualizovať
Aby sme zabránili hromadeniu poškodených komponentov v našich bunkách, ľudské telo je schopné pravidelne aktualizovať súbor buniek. Táto schopnosť sa však stráca s vekom a bunky začínajú hromadiť zbytočné alebo toxické proteíny – niektoré z nich vedú k Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe, rovnako ako k vzniku katarakty.

dlaň

5. Zhoršuje sa metabolizmus buniek
Časom bunky strácajú schopnosť spracovávať látky ako tuk alebo cukor. To môže viesť k rozvoju cukrovky, pretože telo už nedokáže absorbovať živiny vstupujúce do buniek. Diabetes súvisiaci s vekom sa často vyskytuje z tohto dôvodu – telo starších ľudí nie je schopné recyklovať všetko, čo jedia.