5 mýtov o LED svetlách

O tomto umelom slniečku už sa toho narozprávalo naozaj veľa. Niektoré zlé jazyky tvrdia, že umelé slniečko škodí kvetinám a je v podstate sprisahaním vlád celého sveta. Vraj len bliká a pomôže vám tak maximálne, keď chcete pestovať marihuany. Ako je to ale naozaj?

Každá zmena k lepšiemu jednoducho vyvolá búrlivé reakcie a často sa hlavne zo začiatku stretáva s nepochopením. Dokonca sa môžeme stretnúť aj s vlnou kritiky z radov odborníkov.

stočený led pásik

1. mýtus: Na večné časy

Samozrejme, že nevydržia naveky. Led svetla môžu mať životnosť až 50 000 hodín a viac. Ak by ste ich nechali zapálené 24 hodín denne, mohli by vydržať až šesť rokov. Obyčajné žiarovky sú na tom ďaleko horšie.

2. mýtus: LED žiarovky svietia bledo, modro a zakrátko blikajú

Samozrejme, že prvé výrobky mali svoje chyby na kráse. Dnes už majú ale aj funkciu stmievania a môžete si dokonca voliť rôzne odtiene. Ak sa blikanie predsa len objaví, stačí do elektrického obvodu pridať aspoň jednu obyčajnú alebo úspornú žiarovku, ktorá vytvorí chýbajúci odpor, a blikanie prestane. Rad firiem je používa pri výrobe automobilov, televízií alebo u priemyselných prístrojov, takže nemôžu byť asi zas tak zlé.
led pásy
3. mýtus: Naozaj kvôli nim hynú vaše rastliny?

Alebo je to skôr tým, že ste sa o ne nedostatočne starali. Rastlinám totiž prospieva variabilita žiarenia, takže tým to asi nebude. Z farebného spektra im vyhovuje fialová, modrastá aj červená farba. V prvom rade je potrebné vybrať si správny zdroj, ktorý im bude prospievať.

4. mýtus: Žiarovky majú nedostatočné žiarenie

Je pravda, že z nich neodchádza žiadne sálavé teplo, ale aj napriek tomu z nich uniká vodivá tepelná energia. Niektoré preto majú zabudované vykurovacie médium, ktorá je energeticky viac účinné.

5. mýtus: Tieto zdroje sú veľmi drahé

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že nie sú dôležité len obstarávacie náklady, ale aj tie prevádzkové. Vďaka nim budete platiť nižšie náklady za energiu. A to poteší snáď každého.